Gazterm 28
Green Gazterm
Cyber Gazterm

Szanowni Państwo,

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r. prezydencję w Radzie UE sprawuje Polska. Motto polskiej prezydencji brzmi: „Bezpieczeństwo, Europo”. Jednym z siedmiu wskazanych filarów bezpieczeństwa jest – Transformacja energetyczna. Program 28. edycji Konferencji Gazterm konstruujemy wokół czterech wiodących zagadnień: bezpieczeństwo – konkurencyjność – transformacja – cyfryzacja.

Bezpieczeństwo. Rynki paliw gazowych funkcjonują w określonym otoczeniu międzynarodowym, którego oddziaływanie potrafi je zdestabilizować bądź przyczyniać się do ich rozwoju. Te aspekty były już wielokrotnie przez nas poruszane. Jednak zagrożenia generowane przez napięcia geopolityczne nie przeminęły wraz z kryzysem energetycznym z lat 2021-2022. Wojna rosyjsko - ukraińska wciąż się toczy, a konflikty polityczne i militarne nie ustają także w newralgicznych regionach Zatoki Perskiej i Bliskiego Wschodu. Doświadczenia ostatniego roku pokazują, że zagrożona została fizycznie nie tylko energetyczna infrastruktura przechodząca dnem Bałtyku. To bardzo konkretne problemy, które wymagają od państw oraz operatorów infrastrukturalnych szczególnego wysiłku. Aktualne informacje oraz dyskusja o rozwiązaniach w tym zakresie będą więc ważnym elementem programu 28. edycji Konferencji Gazterm.

Konkurencyjność. Inspiracją do dyskusji nad przyszłością transformującego się sektora jest liczący blisko 400 stron Raport Mario Draghiego. Szczególnie uwypuklonym w Raporcie wątkiem jest bowiem kwestia zachowania przez europejskie gospodarki konkurencyjności w globalnym wyścigu ekonomicznym. Uwzględniając powyższy kontekst, program merytoryczny Gaztermu położy zatem nacisk na wymianę opinii i dyskusję o ekonomicznym aspekcie realizowanej przez UE polityki klimatycznej wobec gazownictwa, paliw alternatywnych i szerzej energetyki. Upływający kolejny rok transformacji energetycznej skłania bowiem do podsumowania i refleksji nad wpływem wdrażanego modelu transformacji na kondycję europejskich gospodarek i ich zdolności do budowania przewag konkurencyjnych.

Transformacja. W 2025 r. minie już 7 lat od ogłoszenia Europejskiego Zielonego Ładu, którego głównym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w perspektywie 2050 roku. Wdrażanie tej strategii polegającej przede wszystkim na eliminacji paliw kopalnych z europejskich gospodarek, to wciąż najpoważniejsze wyzwanie dla polskiego i europejskiego gazownictwa. W ramach bloku tematycznego GreenGazterm omówione zostaną przede wszystkim kwestie związane ze stanem i perspektywami rozwoju gazów odnawialnych w Polsce, optymalizacją strategii adaptacyjnych do wymogów ESG oraz potencjału geologicznego Polski w zakresie magazynowania gazów. Potrzebujemy racjonalnych inwestycji w alternatywne źródła energii, poprawę efektywności energetycznej i zrównoważony rozwój. Wymaga to wielkich nakładów finansowych. Banki stają się nie tylko dostawcami kapitału, ale także doradcami i partnerami, często mimowolnymi strażnikami realizacji tych projektów. Od małych instalacji lokalnych po duże projekty strategiczne – finansowanie będzie kluczem do sukcesu.

Cyfryzacja w sektorze – przyszłość gospodarki. Polska znajduje się na jednym z ostatnich miejsc w UE pod względem cyfryzacji i stosowania sztucznej inteligencji. Bez inwestycji w nowe technologie ryzykujemy utratę pozycji w globalnych łańcuchach dostaw. Zaprosimy do dyskusji firmy, które mogą pomóc w realizacji cyfrowych ambicji sektora energetycznego i zaoferować specjalne finansowanie oraz wsparcie w planowaniu i wdrażaniu zaawansowanych rozwiązań.

Zamiarem organizatorów 28. Konferencji Gazterm 2025 jest poprzez odpowiednią konstrukcję programu oraz moderowanie debaty, próba odnalezienia równowagi pomiędzy wymienionymi wartościami i wypracowania spójnej strategii sektora energetycznego w kontekście potrzeb zachowania ekonomicznej konkurencyjności i bezpieczeństwa gospodarki narodowej.

Serdecznie zapraszamy do udziału w 28. edycji Konferencji Gazterm 2025

PATRONI HONOROWI poprzednich edycji Konferencji Gazterm

Image
Ministerstwo Klimatu
i Środowiska
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Ambasada Królestwa Danii w Rzeczypospolitej Polskiej
Ambasada Królestwa Danii w Rzeczypospolitej Polskiej

Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej

Ambasada Królestwa Danii w Rzeczypospolitej Polskiej
Biuro Bezpieczeństwa
Narodowego
Ambasada Królestwa Danii w Rzeczypospolitej Polskiej
Wojewoda
Zachodniopomorski
Wojewoda Zachodniopomorski
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
Urząd Regulacji 
Energetyki
Urząd Regulacji Energetyki
Instytut Nafty i Gazu
Państwowy Instytut Badawczy
Instytut Nafty i Gazu
Instytut Energetyki - Państwowy Instytut Badawczy
Instytut Energetyki
Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska
IGEOS
Izba Gospodarcza
Gazownictwa
Izba Gospodarcza Gazownictwa
Izba Gospodarcza
Ciepłownictwo Polskie
Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie

PARTNERZY poprzednich edycji Konferencji Gazterm

Image
PARTNER GŁÓWNY KONFERENCJI
Orlen
PARTNER KONFERENCJI
PGNiG
PARTNER KONFERENCJI
Izba Gospodarcza Gazownictwa
PARTNERZY
POLSKA SPÓŁKA GAZOWNICTWA
GAZ SYSTEM
GAS STORAGE POLAND
TGE
G EN OPARATOR
Bank Gospodarstwa Krajowego
TAURON
PGNiG
Enea
G EN OPARATOR
RAMGOS GRUPA
EXATEL
MTM NOWUM
FORTINET
ATENDE
ARROW
W&W
MERAZET

PATRONI MEDIALNI poprzednich edycji Konferencji Gazterm

Image
GŁÓWNY PARTNER MEDIALNY
CIRE
STRATEGICZNY PARTNER MEDIALNY
BIZNES ALERT
PARTNER MEDIALNY
ENERGETYKA 24
PATRONI MEDIALNI
INSTAL
Rynek instalacyjny
Wiadomości Naftowe i Gazownicze
Biomasa
Image

70-782 Szczecin,
ul. Leśna Polana 17

+48 607 220 470,
+48 602 365 879